top of page

Amit a sajtokról tudni érdemes

Laktózmentesség

Mi is az a laktóz(érzékenység)?

 

A laktóz, azaz tejcukor, a tej egyik szerves alkotórésze, amire már az ősidők óta az emberek nagyjából 75%-a érzékeny.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nem képes teljes egészében lebontani, megemészteni, és ez kellemetlen, olykor akár súlyos hasi tüneteket eredményez.

Ezek az emberek sajnos nem élvezhetik a különböző tejtermékeket, köztük - elméletben - a sajtokat sem. Erre azonban megoldást jelentenek a természetes módon laktózmentes sajtok!

 

Mitől lesz laktózmentes egy sajt?

 

Sokan kérdezik tőlünk, mit is jelent, hogy sajtjaink LAKTÓZMENTESEK. "Talán nem tejből készülnek?" De, de nem mindegy milyenből! Nézzük meg, miről van szó.
A mi sajtjaink TERMÉSZETES MÓDON LAKTÓZMENTESEK, tehát mindenféle mesterséges eljárás vagy vegyszer segítsége nélkül. Hogy lehet ez?
Amikor egy sajtot érlelni kezdenek, a tejsavbaktériumok elkezdik lebontani a laktózt ártalmatlan tejsavvá. Ez ugyanaz a folyamat, mint amikor a tej megsavanyodik. Ha megfelelő odafigyeléssel és módon érlelnek egy sajtot, akkor 30 nap után teljesen LAKTÓZMENTESSÉ VÁLIK (tehát ez nem minden hosszú érlelésű sajtra igaz!). Ennek köszönhető, hogy a MI HOSSZÚÉRLELÉSŰ SAJTJAINK LAKTÓZMENTESEK.
Egy másik módja a laktózmentességnek az alapanyagban rejlik. Satjaink túlnyomó része az úgynevezett HEUMILCH-ből (szénatej, réti tej) készül, ami a létező legtisztább természetes tej, és  jellegénél fogva eleve LAKTÓZMENTES.
Ez a nagy rejtély megoldása. :)



7000 éve eszünk sajtokat

Már hétezer éve ismerjük a sajtot!



A University of Bristol kutatói bizonyítékot találtak arra, hogy az emberek már hétezer évvel ezelőtt is készítettek sajtot. A sajtkészítés eredetét senki nem ismeri, nem tudjuk, hogy mikor és hol kezdett el az emberiség sajtot gyártani. A mostani bizonyítékok közelebb vihetnek a sajtkészítés eredetéhez, ugyanis Lengyelországban sajtkészítés nyomait találták 7500 éves edényeken.

Melanie Salque, az egyetem kémiai tanszékének végzős hallgatója olyan edényeket vizsgált, melyek hasonlítanak a modern sajtszűrőkhöz, ugyanolyan lukacsosak voltak. Formájuk alapján lehetett használhatták volna más étel feldolgozásához is, de a vizsgálatok tej maradványait találták rajtuk. Emiatt gondolják azt, hogy az eszközöknek köze lehetett a sajtkészítéshez.

Eddig sokkal későbbinek gondolták a sajtkészítés módjának feltalálását. A sajt alapanyaga a tej, a tejhez pedig háziállatok kellenek, ezért nem hittük volna, hogy már a kőkorszakban ismerték a sajtkészítés módját. Bár voltak erre utaló jelek, a Közel-Keleten találtak olyan edényeket, melyekben akár sajtot is készíthettek, de azokon nem találtak bizonyítékot.

Írott bizonyíték sokkal későbbről van, nagyjából ötezer évvel ezelőtt jelenik meg az írásokban a sajt. A sajtkészítés módjának felfedezése valószínűleg nagy jelentőségű volt, hiszen tárolhatóvá és szállíthatóvá tette az ilyen szempontból kezelhetetlen tejet. A kutatók szerint valószínűleg véletlenül fedezték fel a technológiát.

 

A genetikai kutatások arra utalnak, hogy az újkőkorszakbeli közösségekben nagyon sokan laktóz érzékenyek voltak, így nem ittak tejet. A sajtkészítés alatt azonban csökken a tej laktóz tartalma, így már nyugodtan fogyaszthattak tejtermékeket.

Forrás: index.hu



 

Érdekes tény:

 

A genetikai kutatások arra utalnak, hogy az újkőkorszakbeli közösségekben nagyon sokan laktóz érzékenyek voltak, így nem ittak tejet. A sajtkészítés alatt azonban csökken a tej laktóz tartalma, így már nyugodtan fogyaszthattak tejtermékeket.

bottom of page